Rostlinná a živočišná výroba

ilustrace

VIDEO: Stonavské dožínky (2013)


V neděli dne29.9.2013 Obec Stonava ve spolupráci s naší farmou letos opětovně uspořádala slavnostní dožínky.Čtrnáct nádherných koňských kočárů již v 9.00 ráno vyrazilo od obecního úřadu ve Stonavě směrem kolem místní palírny ke kapličce pod Hořany, kde všichni shromáždění již čekali a průvod mohl začít.


Průvod otevírala paní Kolářová na koni s vlajkou Obce Stonavy. Za ní se připojili místní chovatelé koní, sportovci, myslivci, mažoretky a hudba, která doprovázela celý průvod a následně vyhrávala v parku PZKO...

ilustrace

VIDEO: Stonavské dožínky (2012)

Obec Stonava se rozhodla navázat na tradice svých předků a uspořádala slavnost Stonavské dožínky. Tento počin stonavské radnice se setkal s obrovským úspěchem, který sledovali nejen místní občané, ale také lidé z okolních vesnic.

Na slavnostech nechyběly kroje, slavnostní průvod, nazdobené povozy a stroje, mše v kostele, domácí zabíjačka a zábavně kulturní program pro širokou veřejnost.

Pojďte se tedy podívat, jak probíhaly Stonavské dožínky...

ilustrace

VIDEO: Úroda kukuřice je dobrá a kvalitní

Následující reportáž vás zavede na stonavská pole. Pro letošní rok 2011 hlásí zemědělci dobrou a kvalitní úrodu kukuřice, kterou v těchto dnech skoro bez přestávky sklízí.

Video reportáž najdete uvnitř článku...

ilustrace

VIDEO: Reportáž o Farmě Stonava (Česká televize)

Farma Stonava se již delší dobu řadí mezi moderní velkochovy prasat s vynikajícími výsledky za použití těch nejlepších a nejnovějších technologií.

Na naší Farmu Stonava zavítala Česká televize, která udělala o naší firmě, chovu a použitých technologiích reportáž. Více již v následujícím videu...

ilustrace

Je libo jitrnici nebo jelito? Jejich cesta začíná ve Stonavě

Maso, které Karviňané nakupují v obchodech, pochází často ze stonavské farmy. Sedmička zjistila, co předchází tomu, než se z prasete stane jelito.

Vepřový bok, žebírka nebo kotlety. Na prasečí farmě ve Stonavě jsou tyto lahůdky ještě pěkně vcelku. A živé. Každý týden se tu narodí desítky selátek, ze kterých se, až vyrostou, stanou pochoutky na stolech Karviňanů. „Je to věčný kolotoč. Každý týden jdou některá prasata na jatka, další se narodí, jiná jdou na výkrm. Pořád dokola,“ říká vedoucí živočišné výroby Maria Szwanczarová. Prasnic mají ve Stonavě necelých tři sta. Z toho je padesát těch, které statek nechová pro maso, ale aby rodily selata. Namlouvání je na farmě velmi zajímavé. Prasnice jsou každá ve svém boxu, když se před nimi...

ilustrace

VIDEO: Farma Stonava rekonstruuje žírné stáje pro chov prasat

Farma Stonava rekonstruuje žírné stáje pro chov prasat. Zvířata tam mají komfort odpovídající veškerým evropským normám a jejich stáje se už skoro začínají podobat obytným domkům.

Majitel Farmy Stonava Tadeasz Koch k tomu uvedl: "Měli jsme tam hodně patogenů, dyzenterie, actipobacil a teď po rekonstrukci nedochází k rozšiřování těch bakterií. Co se týče republikových průměrů jsou takové, že prasata se prodávají za 27 korun na jatkách, ale produkují se za 33 korun. Já vím, že teď z těch prasat nic není, žádné peníze, ale určitý vztah k tomu člověk, který tu pracuje od začátku, má. A díky bioplynové stanici...

Více uvnitř článku...

ilustrace

VIDEO: Bioplynová stanice - Užitečná nejen Farmě Stonava (2009)

Prasata na bioplynové stanici slouží k více účelům než jen na maso, podílejí se také na výrobě tepelné energie a elektřiny, která se vrací z části zpět do provozu.

Jiří Thiemel, farma Stonava: "To, co naše prasátka vyprodukují, ta kejda, se zpracovává v bioplynové stanici, ta vyprodukuje elektřinu a teplo pro prasátka a hnojivo, které využíváme na poli, zase vyprodukuje krmení pro prasátka. Čili je to takový uzavřený koloběh."

Video s reportáží najdete uvnitř článku...

ilustrace

Nová výkrmna prasat - Farma Stonava (2005)

Omlouváme se, ale v současné době pracujeme na obsahu tohoto článku. Děkujeme za pochopení.

ilustrace

Polní práce 2009

Prioritou počátku roku 2009 bylo najetí bioplynové stanice do plného provozu což se podařilo a nyní naše bioplynová elektrárna z výkonem 537 kW za hodinu jede naplno. Kromě vyrobené elektřiny a tepla vzniká i zbytková surovina – digestát, který slouží jako velmi hodnotné hnojivo. Abychom celou produkci tohoto hnojiva mohli zapravit do půdy, pro tento účel jsme zakoupili velkoobjemovou cisternu Annaburger o objemu 15 m3 s hadicovým aplikátorem. Cisterna je vyměnitelná za korbu na sypké hmoty, protože je na multifunkčním podvozku. Ihned po zakoupení byla cisterna zapojena do provozu a do dnešního dne jsme zapravili do půdy přes 6 000 m3 digestátu.

Další významnou událostí bylo zakoupení samojízdné řezačky Claas Jaguar 850. Řezačka byla zakoupená proto, abychom...

ilustrace

Předváděcí den CASE

Dne 4.června 2009 se naši zaměstnanci zúčastnili předváděcího dne strojů, traktorů a kombajnů značky CASE v obci Kámen u Pelhřimova.

Na místním obrovském letišti byla nashromážděná a předváděná veškerá technika, co značka CASE předvádí. Byly nám předvedeny traktory, kombajny i technika k přípravě půdy. Zpestřením byly závody traktorů a následně obrovský večerní
raut s programem na hradě Kámen včetně...

(Uvnitř článku najdete také fotografie)

Celkový počet článků: 55


Kontakt

Farma Stonava
735 34 Stonava 1064
Česká republika

Tel.: +420 596 422 153
Fax.: +420 596 422 156

E-mail: info@farmastonava.cz
Web: www.farmastonava.cz

Další informace